Zdravý životní styl

Bombastus
Zdravý životní styl

Pojem zdravý životní styl slýcháme v poslední době velmi často. Co to ale vlastně znamená? Nejsou to jen povšechné rady, týkající se jídla, pohybu a odpočinku, které najdeme v každém časopise. Ty platí pro všechny a zároveň pro nikoho. Všichni známe ve svém okolí lidi, kteří žijí tzv. „zdravě“ a jsou nemocní, a naopak jiné, kteří kypí energií a spokojeností, přestože moc zdravě nežijí. Jak je to tedy? Zdravý životní styl je pro každého různý. Mohli bychom říct, že je to styl života, který přesně vyhovuje typu daného člověka. Každý jsme jiný, máme odlišný metabolismus, tělesný stav, imunitu, osobnost, psychiku, stresovou odolnost.

Jak ten správný způsob života odhalit?

Jak najít klíč ke smyslu, naplnění a spokojenosti? To už je trochu složitější. Souvisí to se sebepoznáním, rozvojem osobnosti. Zkuste hledat sami sebe a svou pravou přirozenost, své místo ve Vesmíru, na Zemi, mezi lidmi. Učte se rozumět sami sobě. Naslouchejte svému tělu, vnitřnímu lékaři v nás. Vnímejte, co a proč vám chutná, prospívá, a co ne. Nelze jen slepě poslouchat rady tzv. odborníků. Každý máme vlastní odpovědnost sami za sebe.


Ale přece jen existují určité zásady, které mají obecnou platnost a měli by je vzít v úvahu všichni.

Zdravá strava

Biopotraviny, zelenina, ovoce i jiné produkty z regionu, dostatek čisté vody. Co nejméně chemikálií, barviv, konzervantů, cukru, bílé mouky, červeného masa.

Přírodní péče o tělo, byt, okolí

Biokosmetika, ekodrogerie, fair trade výrobky, přírodní materiály, recyklace, třídění odpadu, ekologie.

Přírodní medicína

Bylinné čaje, masti, sirupy, extrakty, elixíry, homeopatika. Co nejméně umělých chemických farmak, antibiotik.

Alkohol, kouření

Pivo, víno, destiláty, cigarety vůbec nebo pouze v malém množství, drogy nikdy.

Dostatečný a pravidelný pohyb

Sport, procházky, cvičení, práce na zahradě, úklid.

Spánek, odpočinek

Relaxace, regenerace. Zvířata odpočívají, i Bůh sedmý den odpočíval. My musíme také, i když se nám zdá, že nestíháme. wink Lepší je se dříve vyspat, než se později sesypat.

Zvládání stresu, psychohygiena

Umět rozlišit, co je podstatné a co ne. Nerozčilovat se kvůli zbytečnostem. Nemít strach z něčeho, co vlastě není až tak důležité.

Láska, optimismus, dobrá nálada

Vědět, co pro nás znamená láska. Uměl milovat i ty, které nesnášíme. Odpustit i těm, kteří nám ublížili. Raději děkovat za to, co máme, než nadávat a stěžovat si, že nemáme to, co chceme.

Chvilka pro sebe

Umět být jen sám se sebou. Meditace, naslouchání tichému vnitřnímu hlasu, rádci, andělu strážnému, Bohu, druhým lidem.

Spiritualita, filosofie, světonázor

Je dokázáno, že téměř nikdo neumírá jako ateista. Tváří v tvář blížícímu se konci chceme vědět, kam půjdeme. Čím dříve najdeme náš vztah k tomu, co je „nad námi“, k posvátnému tajemství života, Bohu, Nejvyšší Vesmírné Moudrosti, tím dříve poznáme, kdo jsme, proč jsme tady, jaký je náš smysl života. Najdeme vyrovnanost, vnitřní klid a mír.

Harmonie

Pravidelnost, vyváženost ve všem, co děláme. Ničeho příliš, ani moc, ani málo.


Zajímají vás další podrobnosti? Je tu pro vás naše

On-line poradna

 


Mgr. Vladimír Halama
lektor, kouč, psychoterapeut, astrolog, přírodovědec
a Bombastus team

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli.

[{ include file=inc/bookmarks.tpl }]