Vonné tyčinky - VO

Již naši dávní předkové si všimli, že některé rostliny a pryskyřice stromů vydávají při pálení zajímavé vůně, které působí na smysly a psychiku člověka. Tradice výroby vonných tyčinek sahá daleko do historie lidstva. Výroba vonných tyčinek je posvátné umění, které je zmiňováno už ve starých védských textech. Kolébkou tohoto umění jsou země Orientu, především Indie, kde se vonné tyčinky už tisíce let pálí při obřadech, modlitbách a meditacích nebo jako oběť bohům.


V naší nabídce si můžete vybrat z celé řady vonných tyčinek od celosvětově uznávaných tradičních výrobců a exportérů, jako třeba indického Shrinivas Satya nebo japonského výrobce Nippon Kodo, k dostání jsou ale i vonné tyčinky z malých nepálských a tibetských dílen.

Vůně je Dar od bohů a vůně těší bohy... Už naši pradávní předkové si všimli, jak krásně voní to, co je přírodní, jak úžasné vůně nám poskytuje Matka Příroda. Vzhledem k tomu, že naši předkové přírodu ctili, považovali vonná dřeva, pryskyřice stromů a vonné byliny za posvátné. Pálení vonných bylin a dřevin bylo vždy součástí různých rituálů, meditací i modliteb ve všech kulturách, po celém světě. Vonný dým odnášel modlitby a přání člověka do nebeských sfér, kde probouzel pozornost bohů, a ti pak byli nakloněni naslouchat mu a plnit jeho pozemská přání. Stejně tak, jako naši předkové, i my milujeme vůně. Jsme okouzleni vůní jara, vůní květin, přírody, vůněmi lesa, fantastickými vůněmi podzimu, vůněmi hutnými a těžkými, jako sama země a vůněmi lehkými, jako pírko unášené větrem. Vůně patří do našeho života odjakživa.

Výroba vonných tyčinek je starodávné posvátné umění, jež bylo po dlouhá tisíciletí zdokonalováno především v dalekých zemích Orientu. Vonné tyčinky, vyráběné z posvátných vonných bylin, dřevin a pryskyřic, případně esenciálních olejů, dokáží z obyčejného dne vykouzlit den D, tedy Den, na který se nezapomíná. Za kolébku výroby vonných tyčinek je tradičně považována Indie, ale toto umění je součástí taktéž japonské, nepálské a tibetské kultury. Díky generacím mistrů, kteří toto umění zdokonalovali, si dnes můžeme i my užít vůně cizokrajných vzácných vonných dřev a bylin a vonných kompozic, které v našich končinách nemají obdoby.

V čem a jak pálit vonné tyčinky

Vonné tyčinky se nejčastěji pálí ve stojáncích a kadidelnicích či v miskách s pískem. Použití je snadné. Tyčinku zapálíte na jednom konci, plamínek sfouknete a necháte tyčinku doutnat. Druhý konec tyčinky umístíte do stojánku a již se můžete naplno oddat vybrané vůni. Co se týče stojánku, vlastně záleží jen na vašem vkusu. Ti, kteří mají rádi jednoduchost a účelnost, si vyberou jednoduchý stojánek ze dřeva, kterému se díky tvaru říká „lyže“, někteří vsadí na nezničitelnost a vyberou si stojánek z kovu, další zase vezmou za vděk stojánkem zvaným truhlička (s úložným prostorem a s možností přiklopení víka).

Další si potrpí na originalitu. Zároveň s účelností chtějí také zajímavý design. Pro ty máme v nabídce nádherné stojánky na vonné tyčinky s Buddhou, drakem, vlkem či čarodějem, stojánky ve tvaru dračího těla a další všelijaké, vysoce dekorativní kousky. Nabídku neustále doplňujeme a obměňujeme, takže vám vždy nabídneme ty nejzajímavější kousky, které jsme sehnali.

Přejeme vám příjemné chvíle s vonnými tyčinkami a ve vašem životě jen to dobré...