🎄 Doprava zdarma při nákupu nad 950,- Kč.

Tibetské mísy - Novinka

Tibetské mísy jsou tradiční hudební nástroje používané při meditaci, léčení a relaxaci. Jak název napovídá, mají kořeny v tibetské kultuře a buddhistické tradici. Mísy jsou vyrobeny ze slitiny kovů, jako je bronz, a jsou tvarovány do misky s výrazným okrajem.


Tisíciletá historie tibetských mís sahá do doby, kdy byly tyto hudební nástroje využívány v tibetských klášterech pro meditaci a ceremonie. Původně byly tibetské mísy užívány jako součást rituálů a léčení.

Podívejte se také na další léčivé nástroje v naší nabídce.

Tibetské mísy a jejich účinky

Tibetské mísy mají široké spektrum účinků na lidské tělo a mysl. Jejich zvukové vibrace přispívají k redukci stresu a napětí. Harmonický zvuk tibetské mísy dokáže uklidnit mysl a navodit pocit klidu a relaxace, což je v dnešní uspěchané době obzvláště cenné.

Zvuk tibetských mís má schopnost synchronizovat mozkové vlny, což může vést k hlubší meditaci a duševnímu soustředění. Tato synchronizace umožňuje dosáhnout stavu mentálního klidu a harmonie, který pomáhá uvolnit negativní myšlenky a emocionální napětí.

Tibetské mísy jsou také využívány ve zvukové terapii. Používají se k podpoře léčebných procesů a zmírnění různých druhů fyzických a psychických potíží. Věří se, že jejich léčivá energie přináší harmonii tělu i duši, a proto jsou často používány ve wellness centrech a terapeutických studiích.

Tibetské mísy a vibrace

Podle východní filosofie vznikl vesmír a tedy všechno, co je, z prvotního posvátného zvuku - ÓM. Vše, co existuje, má nějakou vibraci. Kameny, stromy, zvířata, lidé i předměty - každičká část vesmíru vibruje na určité úrovni a vydává našim uším neslyšitelnou "hudbu". Je známo, že zvuk je vlnění, které se nejlépe šíří v kovech. Mezi jednotlivými částečkami kovu jsou silné vazby, které umožňují kvalitní a rychlý přenos zvuku.

Tento fakt je dobře patrný právě na tibetské míse. Kdo nevěří, nechť vyzkouší pokus. Pokud je do tibetské mísy nalita voda (tak, aby byla mísa zaplněna vodou tak na 75% ), a následně je na ni hráno pomocí paličky, začne se hladina chvět, až se na ní utvoří pravidelné vzorce. U větších a těžších misek se pak může podařit rozeznít (rozvibrovat) mísu natolik, že z ní vystřikují kapičky vody.

Pro zvukovou terapii jsou vhodné také například zvonkohry.

Původ tibetské mísy

Původ tibetské mísy není zcela znám. Je pravděpodobné, že se vyvinula z žebráckých misek buddhistických a hinduistických mnichů. Žebráckou mísu (Patru) vlastní každý mnich a to pouze jednu, kterou s sebou nosí celý život. Pokud je patra ztracena, nemůže si již vyžebrat žádné jídlo, a tudíž vyhladoví. Patra - žebrácká miska buddhistických a hinduistických mnichů, je symbolem Dharmy a je označována jako symbol Měsíce.

Druhy tibetských mis

Vzhledem k tomu, že se hraní na tibetskou mísu rozšířilo do mnoha zemí, můžeme se setkat s pestrou paletou rozličných tvarů, velikostí, tloušťek i zdobení. Druhů tibetských misek je mnoho, neboť každá kultura do nich vnesla kousek svého ducha.

Velikost, tvar i tloušťka mají na výsledný zvuk (a tedy i energetické působení) mísy poměrně podstatný vliv. Nejkvalitnějšími a také nejžádanějšími tibetskými mísami jsou klasické kovové tibetské mísy, vyrobené v Nepálu. Jedná se o mísy na první pohled nenápadné (někdy působí až archaickým dojmem, neboť jsou opatřeny speciální patinou), bývají bez zdobení, jednoduchého tvaru.

Bývá téměř pravidlem, že čím více experimentování s materiálem, tvarem a zdobením (někdy i vnitřním), tím je síla výsledných vibrací menší. Tedy méně znamená více.

Materiál pro výrobu tibetských misek

Pravé tibetské mísy jsou vyrobeny ze slitiny 7 planetárních kovů:

  • zlato - Slunce
  • stříbro - Měsíc
  • měď - Venuše
  • rtuť - Merkur
  • železo - Mars
  • cín - Jupiter
  • olovo - Saturn

Jak hrát na tibetskou mísu

Vyhledejte klidné místo, kde nebudete rušeni a zklidněte svou mysl. Mísu držte v ruce tak, aby její dno spočívalo pevně na otevřené dlani. Prsty se mísy nedotýkejte. Druhou rukou uchopte dřevěnou paličku, přiložte ji kolmo k okraji (hraně) mísy a začněte s ní kroužit podél vnějšího okraje mísy. Dbejte na to, aby se palička stále dotýkala okrajů mísy, netlačte, ani nebuďte příliš jemní.

Pokud jste na tibetskou mísu nikdy nehráli, dejte tomu čas, zkoušejte, pod jakým úhlem sklonu paličky a pod jakým tlakem vám začne mísa hrát, jak rychle či pomalu je třeba s paličkou pohybovat, aby byl výsledný zvuk příjemný. Pokud vám tibetská mísa "drnčí", pravděpodobně příliš tlačíte na paličku. Říká se, že čím více chtění a méně soustředění v sobě člověk má, tím více mísa drnčí. Je třeba najít se svou miskou soulad.

Faktory, které ovlivňují výsledný zvuk tibetské mísy

V první řadě je to materiál, velikost, tloušťka stěny mísy, tvar mísy a taktéž způsob, jakým tibetskou mísu rozezníváme. Některé mísy jsou tzv. bouchací, lze je tedy rozeznít úderem (hranou ruky či speciální, pro tento účel určenou dřevěnou paličkou - tyto mísy bývají zpravidla vyšší). Většinu tibetských misek lze rozeznít s pomocí jednoduchých dřevěných paliček, které bývají mnohdy opatřeny filcem (tyto paličky jsou určeny pro tibetské mísy nad 500 g).

Není žádné obecně platné pravidlo, které by určovalo, jak a čím na kterou mísu hrát, záleží především na tom, jak je výsledný zvuk příjemný lidskému uchu, jak s ním zvuk souzní. Mísa by každopádně měla vyluzovat příjemný táhlý tón, neměla by výrazně drnčet (to způsobuje nevhodně zvolená palička, nebo její nesprávné použití).

Zkrátka, každému, kdo s tibetskou mísou teprve začíná, doporučujeme vyzkoušet si různé možnosti a najít si vyhovující a příjemnou vlastní paletu zvuků. Ten správný a pro nás přínosný zvuk si nás stejně najde.

Poradna

Poradna

Nevíte si rady? Jsme tu pro Vás. Napište nebo zavolejte.