Tibetská dordže 10 cm Nepál

Tibetská dordže 10 cm Nepál

Kód: SHA-050033
Dordže je meditační a harmonizační pomůcka. Jde o původně hinduistický symbol moci boha Indra – říká se mu taktéž "Hromoklín", "Diamant" či "Žezlo moci.
Připraveno k odeslání
289 Kč

Žádné hodnocení.
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.
Tibetská dordže 10 cm Nepál

Dordže je meditační a harmonizační pomůcka. Meditace s dordže vede k navození stavu klidu a rovnováhy, kdy se mysl soustředí do jednoho bodu (jednobodová mysl), kde spočine. V navozeném rozšířeném stavu vědomí se člověk nachází v poli možností (potencialit), v němž nachází odpovědi na své vnitřní otázky – poznává pravdu v rozšířeném stavu vědomí. Pro bližší vysvětlení tohoto jevu vám doporučujeme přečíst si článek Co má společného kvantová fyzika a meditace.

Práce s dordží napomáhá udržovat se ve stavu rovnováhy, v němž se osoba nachází v tzv. nulovém bodě, tedy v samotném středu sebe samého – u své duše (ta je symbolizována kuličkou ve středu dordže). Tehdy je člověk v rovnováze, pakliže se nachází v tomto středu či na něj zaměřuje sílu své pozornosti. Na internetu a v literatuře se lze dočíst, že dordže, pokud je nošena jako přívěsek či pokud s ní člověk často pracuje, zvyšuje stabilitu, sebedůvěru a odvahu, podporuje pocity vnitřní stability a jistoty, pomáhá překonávat strach. Toto je samozřejmě pravda, ovšem rádi bychom podotkli, že to není samotnou dordží, ale vnitřní prací samotného člověka.

Kathmandu - dordže

Dordže (dorje)
Dordže je původně hinduistický symbol moci boha Indra – říká se mu taktéž "Hromoklín", "Diamant" či "Žezlo moci" - který se postupně přenesl i do buddhismu, který ho samozřejmě chápe mírně odlišně, i když v podstatě se jedná o jedno a to samé. V buddhistickém pojetí dordže znamená "Pán kamene". V Tibetu je dordže nepostradatelnou pomůckou při různých obřadech (oslavy svátků, meditační obřady apod.). 

Dordže je složena ze dvou protilehlých částí a středu. Tento střed, za který se dordže se uchopuje, je označován jako nezničitelný diamant – jedná se o znázornění věčné duše člověka. Představuje bod, kde se začátek dotýká konce, bránu do nirvány, podstatu osvícení. K dosažení diamantu (středu) je potřeba ovládnutí obou protipólů – jin i jang a dosažení jejich rovnováhy svázáním všech sil do středu dordže. Všechny síly slouží jednomu Pánu – Bohu. Jsou od Něho a pro Něj. Význam výrazu „žezlo moci“ tedy odkazuje na moc, kterou člověk získává sám nad sebou, uvázáním pověstného zvířete v sobě (draka neboli živočišné podstaty, svých pudů a chtíčů) na řetěz. V podstatě dordže znázorňuje vnitřní procesy, které se dějí v člověku na duchovní cestě k osvícení.

Klasická dordže má pět paprsků, i když je možné i provedení šesti, nebo devíti paprskové. Jedná se o jeden přímý, který vychází ze středu a vrací se do něj a 4 další ramena (síly), sbíhající se v jeden jediný bod a spojující se se středovým. Dordže ukazuje, že skutečně všechno pochází od Boha, slouží Mu, patří Mu a vrací se do Něj. Kdo dosáhne ve svém nitru takových kvalit, je adeptem k osvícení. U středu každé polokoule jsou lístky lotosového květu, což odkazuje na prastarou meditaci Lotosový květ, díky níž je možné tuto transformaci provést.

Dordže je nejčastěji vyráběna z kovu či drahých kamenů a používá se pro meditace – především ve spojitosti s tibetským zvonem, který, jako zástupce ženské energie, doplňuje energii dordže. Velice nádherným kouskem je obří kovová dordže, nacházející se v Káthmándú – viz obrázek výše.

Dordže velmi úzce souvisí s meditací Lotosový květ a s energetickou konstrukcí člověka (duše – střed a 4 ramena jako 4 strany pyramidy jako 4 bytosti člověka, o kterých se dočtete všechno potřebné v knize AllatRa. Více informací o energetické struktuře najdete zde, na tomto videu Člověk a neviditelný svět.

Materiál
kov

Délka x šířka
10 x 3,5 cm

Země původu
Nepál

Dordži dodáváme společně s tímto popisem.

 
Facebook Komentáře
Napište váš komentář, názor, zkušenost
Přihlašte se pro napsání komentáře zde
Nikdo ještě nenapsal komentář k tomuto produktu.
Štítky Stojí za pozornost
Lampa Růženín, surový kámen  Lampa Růženín, surový kámen Kód: SVK-LA-ruz
Růženín, jak známo, je kamenem lásky, soucitu, něhy a láskyplných vztahů.…
792 Kč
Xaman - virgule Rybička, nerez Xaman - virgule Rybička, nerez Kód: XA-J-N03
Elegantní, kompaktní, jednoduchá - taková je virgule "rybička" z nerezové oceli.…
134 Kč
Xylofon velký dřevěný - dětské hudební nástroje Xylofon velký dřevěný - dětské hudební nástroje Kód: EKOHR-LE7137
Tento naprosto precizní, patnácti tónový velký xylofon je celý vyroben ze dřeva.
364 Kč
Dárková sada čakrových vonných svíček, 7 čaker Dárková sada čakrových vonných svíček, 7 čaker Kód: SoD-900640
Svíčky, které vytvoří uvolňující atmosféru i při relaxaci.
364 Kč