Tibetská dordže 10 cm Nepál

Tibetská dordže 10 cm Nepál

Kód: SHA-050033
Dordže je meditační a harmonizační pomůcka. Jde o původně hinduistický symbol moci boha Indra – říká se mu taktéž "Hromoklín", "Diamant" či "Žezlo moci.
Poslední kusy na skladě!
289 Kč

Žádné hodnocení.
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.
Tibetská dordže 10 cm Nepál

Dordže je meditační a harmonizační pomůcka. Meditace s dordže vede k navození stavu klidu a rovnováhy, kdy se mysl soustředí do jednoho bodu (jednobodová mysl), kde spočine. V navozeném rozšířeném stavu vědomí se člověk nachází v poli možností (potencialit), v němž nachází odpovědi na své vnitřní otázky – poznává pravdu v rozšířeném stavu vědomí. Pro bližší vysvětlení tohoto jevu vám doporučujeme přečíst si článek Co má společného kvantová fyzika a meditace.

Práce s dordží napomáhá udržovat se ve stavu rovnováhy, v němž se osoba nachází v tzv. nulovém bodě, tedy v samotném středu sebe samého – u své duše (ta je symbolizována kuličkou ve středu dordže). Tehdy je člověk v rovnováze, pakliže se nachází v tomto středu či na něj zaměřuje sílu své pozornosti. Na internetu a v literatuře se lze dočíst, že dordže, pokud je nošena jako přívěsek či pokud s ní člověk často pracuje, zvyšuje stabilitu, sebedůvěru a odvahu, podporuje pocity vnitřní stability a jistoty, pomáhá překonávat strach. Toto je samozřejmě pravda, ovšem rádi bychom podotkli, že to není samotnou dordží, ale vnitřní prací samotného člověka.

Kathmandu - dordže

Dordže (dorje)
Dordže je původně hinduistický symbol moci boha Indra – říká se mu taktéž "Hromoklín", "Diamant" či "Žezlo moci" - který se postupně přenesl i do buddhismu, který ho samozřejmě chápe mírně odlišně, i když v podstatě se jedná o jedno a to samé. V buddhistickém pojetí dordže znamená "Pán kamene". V Tibetu je dordže nepostradatelnou pomůckou při různých obřadech (oslavy svátků, meditační obřady apod.). 

Dordže je složena ze dvou protilehlých částí a středu. Tento střed, za který se dordže se uchopuje, je označován jako nezničitelný diamant – jedná se o znázornění věčné duše člověka. Představuje bod, kde se začátek dotýká konce, bránu do nirvány, podstatu osvícení. K dosažení diamantu (středu) je potřeba ovládnutí obou protipólů – jin i jang a dosažení jejich rovnováhy svázáním všech sil do středu dordže. Všechny síly slouží jednomu Pánu – Bohu. Jsou od Něho a pro Něj. Význam výrazu „žezlo moci“ tedy odkazuje na moc, kterou člověk získává sám nad sebou, uvázáním pověstného zvířete v sobě (draka neboli živočišné podstaty, svých pudů a chtíčů) na řetěz. V podstatě dordže znázorňuje vnitřní procesy, které se dějí v člověku na duchovní cestě k osvícení.

Klasická dordže má pět paprsků, i když je možné i provedení šesti, nebo devíti paprskové. Jedná se o jeden přímý, který vychází ze středu a vrací se do něj a 4 další ramena (síly), sbíhající se v jeden jediný bod a spojující se se středovým. Dordže ukazuje, že skutečně všechno pochází od Boha, slouží Mu, patří Mu a vrací se do Něj. Kdo dosáhne ve svém nitru takových kvalit, je adeptem k osvícení. U středu každé polokoule jsou lístky lotosového květu, což odkazuje na prastarou meditaci Lotosový květ, díky níž je možné tuto transformaci provést.

Dordže je nejčastěji vyráběna z kovu či drahých kamenů a používá se pro meditace – především ve spojitosti s tibetským zvonem, který, jako zástupce ženské energie, doplňuje energii dordže. Velice nádherným kouskem je obří kovová dordže, nacházející se v Káthmándú – viz obrázek výše.

Dordže velmi úzce souvisí s meditací Lotosový květ a s energetickou konstrukcí člověka (duše – střed a 4 ramena jako 4 strany pyramidy jako 4 bytosti člověka, o kterých se dočtete všechno potřebné v knize AllatRa. Více informací o energetické struktuře najdete zde, na tomto videu Člověk a neviditelný svět.

Materiál
kov

Délka x šířka
10 x 3,5 cm

Země původu
Nepál

Dordži dodáváme společně s tímto popisem.

 
Facebook Komentáře
Napište váš komentář, názor, zkušenost
Přihlašte se pro napsání komentáře zde
Nikdo ještě nenapsal komentář k tomuto produktu.
Štítky Stojí za pozornost
Lampa Růženín, surový kámen  Lampa Růženín, surový kámen Kód: SVK-LA-ruz
Růženín, jak známo, je kamenem lásky, soucitu, něhy a láskyplných vztahů.…
792 Kč
Xaman - virgule Rybička, nerez Xaman - virgule Rybička, nerez Kód: XA-J-N03
Elegantní, kompaktní, jednoduchá - taková je virgule "rybička" z nerezové oceli.…
149 Kč
Xylofon velký dřevěný - dětské hudební nástroje Xylofon velký dřevěný - dětské hudební nástroje Kód: EKOHR-LE7137
Tento naprosto precizní, patnácti tónový velký xylofon je celý vyroben ze dřeva.
371 Kč
Dárková sada čakrových vonných svíček, 7 čaker Dárková sada čakrových vonných svíček, 7 čaker Kód: SoD-900640
Svíčky, které vytvoří uvolňující atmosféru i při relaxaci.
326 Kč