Skeleton - pohár tisíců lebek

Připraveno k odeslání
397 Kč
Kód: PUCK-SK126
Kategorie: Memento Mori
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.

Popis

Tísíce, milióny lebek! Jedna vedle druhé, naskládané vedle sebe do úhledných řad, jedna druhé podobna, jako vejce vejci. A takoví jsme ve skutečnosti - jeden jako druhý, sobě navzájem si podobni a rovni. To, co na tomto světě vlastníme, to, kým se cítíme být, to, čím bychom chtěli být, to, jak nás vidí druzí, veškerý náš majetek, naše touhy, názory a myšlenky - všechno po naší smrti pomine a upadne v zapomnění. Tváří v tvář smrti neobstojí nic z toho, co máme.

Smysl bytí
Co tedy zůstane? Zůstane jen to, co jsme vytvořili s láskou, to, co tomuto světu pomáhalo a pomáhá. Naše talenty nám byly dány, abychom s jejich pomocí zlepšovali, obohacovali a inspirovali životy všech bytostí zde na zemi. Pokud děláme věci pro zlepšení života nás všech, pak nás výsledek našeho snažení přežije. To, co je skutečně dobré, totiž přežije i smrt. Jména některých lidí nebudou nikdy zapomenuta, ačkoliv jejich kosti již dávno tlejí v zemi. Jejich cíl byl ušlechtilý a stopa, kterou zanechali svým konáním zde na zemi, vydrží tisíce let. Jedině takové konání má smysl, vše ostatní pomine.

Jací vlastně jsme?
Jaký život vlastně žijeme? Za co bojujeme? Jaký je cíl našeho snažení? Je tento cíl ušlechtilý? Pomůžeme svým snažením druhým lidem, nebo se chceme jen obohatit, přilepšit si na těch pár let, které zde na zemi ještě strávíme? A víme to jistě, jak dlouho tu ještě budeme? Už zítra si pro nás může přijít smrt, tak, jako pro kohokoliv jiného. Opravdu je to možné, připusťme si to. Možná, že už nestihneme udělat všechny ty dobré věci, které jsme měli skutečně v plánu a které jsme odsouvali do pozadí. Memento Mori! Pamatuj na smrt a na nic nečekej. Neodkládej nic, protože vůbec není jisté, že tu zítra ještě budeš. Žij dneškem, tímto okamžikem! To je poselství lebky.

Člověče, napij se z poháru, neváhej!
Připij si na život, ať je šťastný, připij si na lásku, ať ji stále cítíš ve svém srdci, připij na zdraví své a na zdraví všech, kteří jsou ti blízcí! Napij se zhluboka a vášnivě a stejně tak žij svůj život zde na zemi - vášnivě, s radostí a láskou! Svět se stále mění, něco vzniká a něco zaniká a jediné, co má opravdu smysl, je tento okamžik. Prožij každý okamžik svého života naplno, na nic nečekej a nic neodkládej. Je to možná paradoxní, ale když držíš v ruce tento pohár s lebkami, které ti připomínají tvůj poslední den, stáváš se více živým, neboť právě díky vědomí smrti si více uvědomuješ to, že žiješ. 

Člověk a smrt
Předměty s vyobrazením lebky či kostí byly v dřívějších dobách zcela běžnou součástí domácností, vedle například kříže a podkovy. Tématika smrti a zániku byla pro lidi zcela běžná. Lidé ji brali jako normální součást života, kterou taky je. Lidé umírali většinou doma a příbuzní a všichni blízcí lidé měli čas s nimi promluvit, rozloučit se s nimi a taktéž se s jejich blízkou smrtí smířit. Tím, že se lidé se smrtí běžně setkávali, byla pro ně známou věcí a nebáli se jí.

Smrt a moderní společnost
Pro naši moderní a značně povrchní společnost je typické, že je fenomén smrti, zániku a pomíjivosti poněkud vytlačen do pozadí. Kdo by se zajímal o smrt a zánik, když všude kolem je tolik lákavých možností, jak si zpříjemnit život, získat prestiž a vydělávat peníze, za které je možné si koupit cokoliv. Kdo by se zajímal o smrt? Tento moderní trend je nastaven tak, že smrt je něco nehezkého na konci, něco, co nechceme vidět. Již téměř nikdo z nás nemá tu možnost trávit poslední chvíle svého života ve společnosti svých blízkých, umírá v cizím nemocničním prostředí a jeho blízcí se o jeho smrti dozví prostřednictvím cizího člověka. 

Co je smrt?
Smrt je velká neznámá, něco, co jsme chtěli vytěsnit, něco, co jsme přestali chápat, něco co možná ani nechceme chápat, raději bychom si užívali a nikdy se s ní nesetkali. Jenže smrt je něco, co nás vždy přesahovalo, přesahuje a přesahovat bude. Nelze jí uniknout a čas od času se každý z nás setká s nějakou její formou. Smrt od existence nikdo nemůže oddělit, smrt je zde stále a to, že před ní zavíráme oči, neznamená, že neexistuje. Smiřme se se smrtí raději dříve, než se stane, že jí budeme muset čelit zcela nepřipraveni. Uvědomujme si v každičký okamžik svého života, že život není samozřejmost a snažme se být neustále lepšími lidmi.

Materiál
pryskyřice a nerez

Výška poháru
18,5 cm

Hloubka x průměr
7 x 6,5 cm

LP

Facebook komentáře

Štítky