Fantasy šperky

Šátek palestina arafat - tmavě zelená

Šátek palestina arafat - tmavě zelená

Kód: SHA-03081815
Oblíbený šátek arafat, v barvě tmavě zelené, je vyroben z příjemného materiálu, skvěle se nosí. Šátek arafat je prodyšný, takže se pod ním kůže nepotí, což je výhodné především v zimních měsících, kdy šátek používáme jako ochranu proti mrazu a větru.
Poslední kusy na skladě!
109 Kč

Žádné hodnocení.
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.
Šátek palestina arafat - tmavě zelená

Oblíbený šátek arafat, v barvě tmavě zelené, je vyroben z příjemného materiálu, skvěle se nosí. Šátek arafat je prodyšný, takže se pod ním kůže nepotí, což je výhodné především v zimních měsících, kdy šátek používáme jako ochranu proti mrazu a větru. Obliba těchto šátků není způsobena jenom tendenčním módním vlivem, ale především jejich praktičností a snadnou finanční dostupností.

Populární arabský šátek keffieh (z arabštiny küffyah), nazývaný též yasmagh (z turečtiny), ghurutah, hattah, masdahah nebo shemagh, určitě znáte pod českým názvem palestina nebo i arafat. 

Odkud se vzal tento praktický kus oděvu a jeho pojmenování? Původ tohoto textilního doplňku můžeme najít už u rybářů a zemědělců starověké Mezopotámie. Původně se jednalo o tradiční pokrývku hlavy nošenou muži ve vyprahlých a suchých končinách. Tento šátek uvázaný různými styly odedávná poskytoval užitečnou ochranu hlavy. Ve dne před sluncem, v noci pak před chladem. Rovněž ochrana před prachem a pískem neseným větrem je ceněnou vlastností tohoto šátku. 

Šátky arafat bývají nejčastěji vyrobeny z bavlny, směsi bavlny a vlny, polyesteru. Výběr materiálu záleží na účelu, za kterým šátek pořizujeme. Bavlněné a vlněné šátky jsou vhodné v zimě kdy hřejí, šátky z umělých materiálů naopak v létě příjemně chladí. Nošení šátku není svázáno žádnými pravidly, můžeme se setkat s mnoho styly. Palestinci šátek přeloží do trojúhelníku, ohyb přiloží na čelo, a celý šátek zpevní kroužkem zvaným agal. Můžeme se setkat i s vázáním do turbanu, s šátkem volně položeným na hlavě splývajícím na záda nebo způsobem, kdy je pod šátkem na hlavě ukryta tradiční čepice tagyiah. V minulosti se tento šátek uvazoval i kolem původně marocké čepice fezu. Tento bílý šátek bývá prošívaný tradičně černou či červenou nití, můžeme se setkat, převážně v Kuvajtu a Bahrainu, i s šátkem čistým bílým, bez prošívání. Arafaty či palestina-šátky bývaly tradičně vyráběny na území Palestiny, v Egyptě a jiných arabských územích, dnes převažuje dovoz čínský a indický.

Název palestina
Do povědomí lidí mimo muslimské země se šátky zapsaly během Velkého Arabského Povstání v Palestině (1936-1939), kde se staly symbolem palestinské identity (odtud název palestina). 

Název arafat
Šátek byl nerozlučným doplňkem Jásira Arafata, který ho nosil vždy pečlivě uvázaný polo-tradičním stylem, kdy část šátku splývala volně dolů. Jásir Arafat tvrdil, že splývající konec připomíná tvarem území Palestiny. Mimo šátek na hlavě nosil ještě jeden ve výstřihu své vojenské uniformy.Tyto šátky jsou rovněž populární u příslušníků armád operujících ve vyprahlých, ve dne horkých, v noci chladných, větrných končinách, napříč zeměmi, stranami sporů a vyznáním jedinců. Právě zařazení těchto šátků (od 30. let min. stol. dodnes) do výzbroje vojenských sborů USA, Austrálie, Velká Británie, Libanonu, Jordánska, Súdánu atd., bylo důvodem výroby i palestin jiné barvy než bílé. Ze začátku se jednalo o olivově zelené palestiny a khaki šátky. Dneska už není problém zakoupit šátek v jakékoliv barvě. Na špici popularity se dnes nachází arafat růžový a arafat tyrkysový, své pevné místo má však stále i černobílá varianta. 

Do obliby civilistů mimo tradiční země se šátek-palestina jako první dostala v Americe během období první intifády(1987-1993), kdy byly nošeny americkými bohémy uvázány kolem krku. Rovněž velký vliv na rozšíření arafatů má army móda, která je u mnoha lidí stále populární. Od začátku nového tisíciletí se staly palestiny velmi oblíbenými dokonce i v japonském Tokiu, odkud se rozšířili do celého Japonska. V České republice jsou arafat - šátky populární od začátku devadesátých let. Nosí se především jako šála. Šátek bývá přeložený napůl a cíp zůstává ve výstřihu. Arafat tak výborně chrání krk před účinkem mrazu a větru, zároveň je lehká a člověk se v ní nepotí. Obliba těchto šátku u nás není způsobena jenom tendenčním módním vlivem, ale především jejich praktičností a snadnou finanční dostupností.

Materiál
100 % bavlna

Velikost
110 x 110 cm

Země původu
Indie

Facebook Komentáře
Napište váš komentář, názor, zkušenost
Přihlašte se pro napsání komentáře zde
Nikdo ještě nenapsal komentář k tomuto produktu.
Štítky Stojí za pozornost
Xaman - virgule L malé, nerez Xaman - virgule L malé, nerez Kód: XA-J-N01
Malé nerezové virgule tvaru "L" jsou vhodné pro jemnou práci. Ocení je…
215 Kč
Jdi cestou šamanů, W. Ondruschka Jdi cestou šamanů, W. Ondruschka Kód: PEM-0107473
Šamanská cesta je cestou srdce, která vede zpět k jádru naší duše a současně…
238 Kč
Amulet Láska Tristana & Isoldy Amulet Láska Tristana & Isoldy Kód: MYST-LT13
Dvoudílné srdce je amulet pro získání srdce své vyvolené či vyvoleného. Amulet…
449 Kč