Šátek palestina arafat I.

Připraveno k odeslání
149 Kč
Kód: SHA-03003400
Kategorie: Šátky
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.

Popis

Populární arabský šátek keffieh (z arabštiny küffyah), nazývaný též yasmagh (z turečtiny), ghurutah, hattah, masdahah nebo shemagh, určitě znáte pod českým názvem palestina nebo i arafat. Odkud se vzal tento praktický kus oděvu a jeho pojmenování? Původ tohoto textilního doplňku můžeme najít už u rybářů a zemědělců starověké Mezopotámie. Původně se jednalo o tradiční pokrývku hlavy nošenou muži ve vyprahlých a suchých končinách. Arafaty či palestina - šátky bývaly tradičně vyráběny na území Palestiny, v Egyptě a jiných arabských územích, dnes převažuje dovoz čínský a indický.

Bílý šátek arafat bývá prošívaný tradičně černou či červenou nití, můžeme se setkat, převážně v Kuvajtu a Bahrainu, i s šátkem čistým bílým, bez prošívání. Na této kartě zboží nabízíme bílé arafaty s červeným prošíváním (viz foto). Zelené již nejsou skladem a výhledově nebudou.

Tento šátek uvázaný různými styly odedávná poskytoval užitečnou ochranu hlavy. Ve dne před sluncem, v noci pak před chladem. Rovněž ochrana před prachem a pískem neseným větrem je ceněnou vlastností tohoto šátku. Šátky bývají nejčastěji vyrobeny z bavlny, směsi bavlny a vlny, polyesteru. Výběr materiálu záleží na účelu, za kterým šátek pořizujeme. Bavlněné a vlněné šátky jsou vhodné v zimě kdy hřejí, šátky z umělých materiálů naopak v létě příjemně chladí. Nošení šátku není svázáno žádnými pravidly, můžeme se setkat s mnoha styly. Palestinci šátek přeloží do trojúhelníku, ohyb přiloží na čelo, a celý šátek zpevní kroužkem zvaným agal. Můžeme se setkat i s vázáním do turbanu, s šátkem volně položeným na hlavě splývajícím na záda nebo způsobem, kdy je pod šátkem na hlavě ukryta tradiční čepice tagyiah. V minulosti se tento šátek uvazoval i kolem původně marocké čepice fezu. 

Název palestina
Do povědomí lidí mimo muslimské země se šátky zapsaly během Velkého Arabského Povstání v Palestině (1936-1939), kde se staly symbolem palestinské identity (odtud název palestina). 
Název arafatŠátek byl nerozlučným doplňkem Jásira Arafata, který ho nosil vždy pečlivě uvázaný polo-tradičním stylem, kdy část šátku splývala volně dolů. Jásir Arafat tvrdil, že splývající konec připomíná tvarem území Palestiny. Mimo šátek na hlavě nosil ještě jeden ve výstřihu své vojenské uniformy. 
Tyto šátky jsou rovněž populární u příslušníků armád operujících ve vyprahlých, ve dne horkých, v noci chladných, větrných končinách, napříč zeměmi, stranami sporů a vyznáním jedinců. Právě zařazení těchto šátků (od 30. let min. stol. dodnes) do výzbroje vojenských sborů USA, Austrálie, Velká Británie, Libanonu, Jordánska, Súdánu atd., bylo důvodem výroby i palestin jiné barvy než bílé. Ze začátku se jednalo o olivově zelené palestiny a khaki šátky. Dnes už není problém zakoupit šátek v jakékoliv barvě. Na špici popularity se dnes nachází arafat růžový a arafat tyrkysový, své pevné místo má však stále i černobílá varianta. 

Do obliby civilistů mimo tradiční země se šátek- arafat jako první dostal v Americe během období první intifády(1987-1993), kdy byly nošeny americkými bohémy uvázány kolem krku. Rovněž velký vliv na rozšíření arafatů má army móda, která je u mnoha lidí stále populární. Od začátku nového tisíciletí se staly palestiny velmi oblíbenými dokonce i v japonském Tokiu, odkud se rozšířili do celého Japonska. V České republice jsou palestiny-šátky populární od začátku devadesátých let. Nosí se především jako šála. Šátek bývá přeložený napůl a cíp zůstává ve výstřihu. Arafat tak výborně chrání krk před účinkem mrazu a větru, zároveň je lehká a člověk se v ní nepotí. Obliba těchto šátku u nás není způsobena jenom tendenčním módním vlivem, ale především jejich praktičností a snadnou finanční dostupností.

Materiál
100% polyester

Rozměry
1
20 x 116 cm

Země původu
Indie

 

Facebook komentáře

Štítky