Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný - 1
Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný - 2
Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný - 1/2Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný - 2/2

Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný

Kód: BL-NTJS
Síla, sebedůvěra, energie, vitalita, optimismus, nadšení, nápaditost, radost z kontaktu s druhými - to jsou témata pravého jantaru.
Připraveno k odeslání
239 Kč

Žádné hodnocení.
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.
Náramek jantar baltský pravý, tamblovaný

Síla, sebedůvěra, energie, vitalita, optimismus, nadšení, nápaditost, radost z kontaktu s druhými - to jsou témata pravého jantaru. Baltský jantar je mezi polodrahokamy pojem. Tento rostlinný "polodrahokam" je fosilní pryskyřicí jehličnanů, které zde na zemi rostly před více než 40 miliony lety. To, co odlišuje baltický jantar od jantaru z jiných oblastí, je vysoký podíl kyseliny jantarové. Baltský jantar obsahuje 5 až 8 %, zatímco ostatní typy pravého jantaru obsahují podíl výrazně menší. Jantar z Baltského moře patří mezi nejstarší a nejcennější na světě.

Drobné ohlazené kousky pravého baltského jantaru jsou navlečeny na pružném lanku, náramek je bez zapínání. Upozorňujeme, že náramky mohou být lehce světlejšího či tmavšího odstínu než je náramek na fotografii. Každý náramek je originální.

Jantar - optimismus, síla, aktivita
V jantaru proudí silná energie stromu. Můžete to nejlépe pocítit, když jantar podržíte v zavřených dlaních. Tato energie přímo působí na čakru solar plexu. Můžete cítit příjemný pocit v břiše, rozlévající se do celého těla, pocity optimismu, stability, vitality, síly a jakéhosi uvědomění si hmoty. Pravý přírodní jantar je živý (a je celkem lhostejné jakého je stáří) a velmi dobře s člověkem komunikuje. Jantar má silné spojení se zemí a je vodičem vyšších energií - doslova člověka nabíjí silou a vírou ve správnost toho, co je. Jantar působí antidepresívně, podporuje tvořivý přístup k životu, dodává sebejistotu, chuť něco podniknout, činí svého majitele společenským a aktivním tvorem, především pokud je nošen dlouhodobě. Jantar stimuluje činnost čakry solar plexu a pomáhá uzemnění energie.

Jantar a léčení
Vibrace jantaru mají schopnost zachytit disharmonické a negativní energie, a přeměnit je na aktivní pozitivní energii, která v těle člověka rozběhne samo léčící proces. Jantar potlačuje stres, pomáhá s léčením štítné žlázy, různých krčních problémů, upravuje činnost orgánů žaludku, sleziny, ledviny, jater, močového měchýře i žlučníku. Velmi se také osvědčil při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, neboť se jedná o vynikající přírodní antibiotikum. V léčitelství ho lze používat na jakékoli neduhy - stačí přiložit na postižená místa - tedy místa, kde cítíme bolest, tlak, napětí a blokády.

Jantar – zajímavosti
Jantar je velmi oblíbený už od pravěku, díky své překrásně pozitivní barvě a přirozeným vlastnostem, jako je snadná opracovatelnost, se odjakživa používal pro výrobu talismanů a šperků a různých ozdobných předmětů. Jantar je hořlavý, proto se využíval i pro účely vykuřování (tak, jako kadidlo) v období moru, jelikož lidé věřili, že dým z hořícího jantaru má dezinfekční účinky. Rozmělněním jantaru a přidáním k medu se dříve léčil kašel, astma a jiná onemocnění dýchacích cest. V současné době se používá především ve šperkařství. Je dobré vědět, že na rozdíl od kamenů, je jantar citlivý na teplo a různé vnější vlivy (chemikálie obsažené ve voňavkách apod.) a poškrábání. Ač je díky své barvě spojován se sluncem, nepokoušejte se ho na slunci "nabíjet". Mějte na paměti, že kdysi pradávno proudil vlásečnicemi prastarých rostlin a pak ležel po milióny let pod ledem, na mořském dně, či v zemi. Je zvyklý na život ve tmě a chladu a prudké slunce nesnáší.

Čištění a nabíjení jantaru
Jantar se čistí krátce, pod proudem vlažné vody, nabíjí se na nepřímém slunci (ač se to zdá paradoxní - přímé slunce jantar vyloženě nemá rád). Chovejte se k němu jako k živé bytosti - jantar si čas od času potřebuje od lidské společnosti odpočinout. Stačí když ho necháte na několik dnů až týdnů v temném prostředí (třeba ve skříni) a poté ho krátce oživíte na sluníčku.

Jantar - zkameněla pryskyřice pradávných stromů
Jantar je mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů (stáří kolem 25 - 50 milionů let, je však známý i jantar o stáří až 320 milionů let, tedy pocházející z prvohorního karbonu). Jak je známo, stromy produkují pryskyřici jako ochranu proti hmyzu a nemocem, nebo při mechanickém poškození kůry. Pryskyřice, vytékající z kmene stromu, často zachytila vzduchové bubliny, kapky vody, prachové částečky, malé rostliny, hmyz, červy a další drobné živočichy jako mravence, pavouky, komáry, včely, termity, motýly a vážky, dokonce i ještěrky, žáby a štíry. Tato pryskyřice byla pak pohřbená v bahně, kde bez přístupu vzduchu ztvrdla. Kousky rostlin, hmyzu a živočichů tak zůstali navěky uvězněni ve hmotě, která postupem času zkameněla. Takovéto kusy jantarů jsou sběrateli samozřejmě nejžádanější. Pryskyřice z těchto pradávných stromů pak ztvrdla ve vlhkých sedimentech (v jílu a písku), které se vytvářely na dně lagun nebo v deltách řek, a uchovala se tak v zemské kůře po tisíce let.

Jantar přírodní

Vlastnosti pravého jantaru
Jantar je tvrdá, lehká a křehká surovina, která se nachází v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Jantar se nalézá v podobě valounků, hlíz a zrn v náplavech a v usazených horninách. Největší dosud nalezené exempláře dosahují rozměrů lidské hlavy a váhy přibližně 10 kg. Nejznámějším a nejbohatším nalezištěm je bezesporu jižní pobřeží Baltské moře (odtud pocházejí jantarové kousky nejvyšší kvality a také nejvyšší ceny), různě velká naleziště však lze najít po celém světě, dokonce i zde, v České republice. Jako vše, co má pro lidstvo nějakou cenu, ani tato surovina neunikla pozornosti těch, kteří chtěli na jantaru rychle zbohatnout. Zaobírat se samotnou těžbou a sběrem stojí peníze a značné množství času a úsilí, a tak tedy jali se vyrábět jantar cestou syntetickou.

Pravý jantar versus falzifikát
Uměle vyrobený jantar je na první pohled téměř k nerozeznání od skutečného přírodního jantaru, nicméně falzifikát lze lehce odhalit

 • částečky hlíny, bublinky, případně hmyz či části rostlin se v přírodním pravém jantaru vyskytují neuspořádaně - nahodile, kdežto v uměle vyrobeném jsou až překvapivě celistvé, uspořádané, dobře viditelné
 • vystavte zkoumaný vzorek plamenu ohně. Pravý přírodní jantar je hořlavý, vydává typicky pryskyřičnou vůni, škvaří se a černá. Jak asi "voní" falzifikovaný jantar si všichni umíme představit (jak voní hořící plast?)
 • vystavte jantarový kousek paprskům ultrafialového záření. Pravý přírodní jantar odráží tyrkysově modrý nebo zelený odlesk, nazývaný „jantarová aura“. Tuto auru lze spatřit i po dopadu slunečních paprsků, dopadajících pod určitým úhlem.
 • zkouška ve vodě - v nasyceném solném roztoku obvykle jantar plave, plast jde ke dnu.
 • nejjednodušším vodítkem je cena jantaru či šperku s jantarem. Šperky s falešným - syntetickým jantarem jsou podezřele levné. Doporučujeme udělat si obrázek o stavu věci tzv. vygooglením wink

Nejčastější druhy jantarů, se kterými se můžete setkat

 • jantar pravý přírodní
 • jantar syntetický (plast)
 • jantar rekonstruovaný (kombinace výše uvedených) - v syntetické pryskyřici zality odštěpky přírodního
 • jantar přírodní - kopál

Jantar pravý kopál
Kopál je druh přírodní fosilizované pryskyřice – jantaru. Jeho stáří je cca 10 000 let, to však neznamená, že nemá žádnou energii, právě naopak! Sami jsme byli překvapeni, kolik energie se v něm skrývá. Výraz kopál je odvozen ze španělského copal, převzatého z aztéckého názvu pryskyřice copalli. Oproti baltskému jantaru je kopál tvořen mladší pryskyřicí, která je charakterizována menším stupněm polymerizace (zrání). Pryskyřice pochází především z jehličnanů rodu copaifera. Ve srovnání s jantarem je kopál měkčí a křehčí. Kopály často obsahují uzavřený hmyz, především mravence, mouchy a komáry. Díky tomu jsou vyhledávaným sběratelským artiklem. Klasická naleziště se nacházejí na Madagaskaru nebo v Kolumbii.

Facebook Komentáře
Napište váš komentář, názor, zkušenost
Přihlašte se pro napsání komentáře zde
Nikdo ještě nenapsal komentář k tomuto produktu.
Štítky Stojí za pozornost
Rady andělů na každý den karty a kniha - D. Virtue Rady andělů na každý den karty a kniha - D. Virtue Kód: KOS-RADYAND
Andělské karty jsou charakteristické tím, že poselství a rady jež přináší,…
359 Kč
Bachovy květové BIO esence Roll-On - Energie Bachovy květové BIO esence Roll-On - Energie Kód: LFB-roll-energy-10ml
Únava, ospalost, letargie, nechuť do něčeho se pustit? Vyzkoušejte roll - on Energie!
329 Kč
Lifefood olivy černé sušené bez pecek, BIO 150 g Lifefood olivy černé sušené bez pecek, BIO 150 g Kód: ARCHIV-LF-1047-150
Nejkvalitnější sušené nepasterované olivy pochází z pobřežních pouštních…
175 Kč