Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře - 1
Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře - 2
Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře - 1/2Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře - 2/2

Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře

Kód: BL-3205
Chcete v sobě probudit životní sílu, chuť tvořit, jít do akce, být více společenští, více si věřit? Pořiďte si pravý jantar.
Připraveno k odeslání
39 Kč

Žádné hodnocení.
Líbí se vám tento produkt? Sdílejte jej se svými přáteli.
Jantar pravý tamblovaný extra S - Baltské moře

Chcete v sobě probudit životní sílu, chuť tvořit, jít do akce, být více společenští, více si věřit? Pořiďte si pravý jantar. Nacházíte se na kartě mixu mini malých leštěných pravých jantarů o váze kolem 1 g. Každý kousek je svým vzhledem a tvarem originální, neboť Matka Příroda tvoří pouze originály. Uvedená cena je za 1 kus jantaru.

Velikost cca
1,5 x 0,8 cm

Jantar - optimismus, síla, aktivita
V jantaru proudí silná energie stromu. Můžete to nejlépe pocítit, když jantar podržíte v zavřených dlaních. Tato energie přímo působí na čakru solar plexu. Můžete cítit příjemný pocit v břiše, rozlévající se do celého těla, pocity optimismu, stability, vitality, síly a jakéhosi uvědomění si hmoty. Pravý přírodní jantar je živý (a je celkem lhostejné jakého je stáří) a velmi dobře s člověkem komunikuje. Jantar má silné spojení se zemí a je vodičem vyšších energií - doslova člověka nabíjí silou a vírou ve správnost toho, co je. Jantar působí antidepresívně, podporuje tvořivý přístup k životu, dodává sebejistotu, chuť něco podniknout, činí svého majitele společenským a aktivním tvorem, především pokud je nošen dlouhodobě. Jantar stimuluje činnost čakry solar plexu a pomáhá uzemnění energie.

Jantar a léčení
Vibrace jantaru mají schopnost zachytit disharmonické a negativní energie, a přeměnit je na aktivní pozitivní energii, která v těle člověka rozběhne samo léčící proces. Jantar potlačuje stres, pomáhá s léčením štítné žlázy, různých krčních problémů, upravuje činnost orgánů žaludku, sleziny, ledviny, jater, močového měchýře i žlučníku. Velmi se také osvědčil při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, neboť se jedná o vynikající přírodní antibiotikum. V léčitelství ho lze používat na jakékoli neduhy - stačí přiložit na postižená místa - tedy místa, kde cítíme bolest, tlak, napětí a blokády.

Jantar – zajímavosti
Jantar je velmi oblíbený už od pravěku, díky své překrásně pozitivní barvě a přirozeným vlastnostem, jako je snadná opracovatelnost, se odjakživa používal pro výrobu talismanů a šperků a různých ozdobných předmětů. Jantar je hořlavý, proto se využíval i pro účely vykuřování (tak, jako kadidlo) v období moru, jelikož lidé věřili, že dým z hořícího jantaru má dezinfekční účinky. Rozmělněním jantaru a přidáním k medu se dříve léčil kašel, astma a jiná onemocnění dýchacích cest. V současné době se používá především ve šperkařství. Je dobré vědět, že na rozdíl od kamenů, je jantar citlivý na teplo a různé vnější vlivy (chemikálie obsažené ve voňavkách apod.) a poškrábání. Ač je díky své barvě spojován se sluncem, nepokoušejte se ho na slunci "nabíjet". Mějte na paměti, že kdysi pradávno proudil vlásečnicemi prastarých rostlin a pak ležel po milióny let pod ledem, na mořském dně, či v zemi. Je zvyklý na život ve tmě a chladu a prudké slunce nesnáší.

Čištění a nabíjení jantaru
Jantar se čistí krátce, pod proudem vlažné vody, nabíjí se na nepřímém slunci (ač se to zdá paradoxní - přímé slunce jantar vyloženě nemá rád). Chovejte se k němu jako k živé bytosti - jantar si čas od času potřebuje od lidské společnosti odpočinout. Stačí když ho necháte na několik dnů až týdnů v temném prostředí (třeba ve skříni) a poté ho krátce oživíte na sluníčku.

Jantar - zkameněla pryskyřice pradávných stromů
Jantar je mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů (stáří kolem 25 - 50 milionů let, je však známý i jantar o stáří až 320 milionů let, tedy pocházející z prvohorního karbonu). Jak je známo, stromy produkují pryskyřici jako ochranu proti hmyzu a nemocem, nebo při mechanickém poškození kůry. Pryskyřice, vytékající z kmene stromu, často zachytila vzduchové bubliny, kapky vody, prachové částečky, malé rostliny, hmyz, červy a další drobné živočichy jako mravence, pavouky, komáry, včely, termity, motýly a vážky, dokonce i ještěrky, žáby a štíry. Tato pryskyřice byla pak pohřbená v bahně, kde bez přístupu vzduchu ztvrdla. Kousky rostlin, hmyzu a živočichů tak zůstali navěky uvězněni ve hmotě, která postupem času zkameněla. Takovéto kusy jantarů jsou sběrateli samozřejmě nejžádanější. Pryskyřice z těchto pradávných stromů pak ztvrdla ve vlhkých sedimentech (v jílu a písku), které se vytvářely na dně lagun nebo v deltách řek, a uchovala se tak v zemské kůře po tisíce let.

Jantar přírodní

Vlastnosti pravého jantaru
Jantar je tvrdá, lehká a křehká surovina, která se nachází v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Jantar se nalézá v podobě valounků, hlíz a zrn v náplavech a v usazených horninách. Největší dosud nalezené exempláře dosahují rozměrů lidské hlavy a váhy přibližně 10 kg. Nejznámějším a nejbohatším nalezištěm je bezesporu jižní pobřeží Baltské moře (odtud pocházejí jantarové kousky nejvyšší kvality a také nejvyšší ceny), různě velká naleziště však lze najít po celém světě, dokonce i zde, v České republice. Jako vše, co má pro lidstvo nějakou cenu, ani tato surovina neunikla pozornosti těch, kteří chtěli na jantaru rychle zbohatnout. Zaobírat se samotnou těžbou a sběrem stojí peníze a značné množství času a úsilí, a tak tedy jali se vyrábět jantar cestou syntetickou.

Pravý jantar versus falzifikát
Uměle vyrobený jantar je na první pohled téměř k nerozeznání od skutečného přírodního jantaru, nicméně falzifikát lze lehce odhalit

 • částečky hlíny, bublinky, případně hmyz či části rostlin se v přírodním pravém jantaru vyskytují neuspořádaně - nahodile, kdežto v uměle vyrobeném jsou až překvapivě celistvé, uspořádané, dobře viditelné
 • vystavte zkoumaný vzorek plamenu ohně. Pravý přírodní jantar je hořlavý, vydává typicky pryskyřičnou vůni, škvaří se a černá. Jak asi "voní" falzifikovaný jantar si všichni umíme představit (jak voní hořící plast?)
 • vystavte jantarový kousek paprskům ultrafialového záření. Pravý přírodní jantar odráží tyrkysově modrý nebo zelený odlesk, nazývaný „jantarová aura“. Tuto auru lze spatřit i po dopadu slunečních paprsků, dopadajících pod určitým úhlem.
 • zkouška ve vodě - v nasyceném solném roztoku obvykle jantar plave, plast jde ke dnu.
 • nejjednodušším vodítkem je cena jantaru či šperku s jantarem. Šperky s falešným - syntetickým jantarem jsou podezřele levné. Doporučujeme udělat si obrázek o stavu věci tzv. vygooglením wink

Nejčastější druhy jantarů, se kterými se můžete setkat

 • jantar pravý přírodní
 • jantar syntetický (plast)
 • jantar rekonstruovaný (kombinace výše uvedených) - v syntetické pryskyřici zality odštěpky přírodního
 • jantar přírodní - kopál

Jantar pravý kopál
Kopál je druh přírodní fosilizované pryskyřice – jantaru. Jeho stáří je cca 10 000 let, to však neznamená, že nemá žádnou energii, právě naopak! Sami jsme byli překvapeni, kolik energie se v něm skrývá. Výraz kopál je odvozen ze španělského copal, převzatého z aztéckého názvu pryskyřice copalli. Oproti baltskému jantaru je kopál tvořen mladší pryskyřicí, která je charakterizována menším stupněm polymerizace (zrání). Pryskyřice pochází především z jehličnanů rodu copaifera. Ve srovnání s jantarem je kopál měkčí a křehčí. Kopály často obsahují uzavřený hmyz, především mravence, mouchy a komáry. Díky tomu jsou vyhledávaným sběratelským artiklem. Klasická naleziště se nacházejí na Madagaskaru nebo v Kolumbii.

Facebook Komentáře
Napište váš komentář, názor, zkušenost
Přihlašte se pro napsání komentáře zde
Nikdo ještě nenapsal komentář k tomuto produktu.
Štítky