Guy Fawkes - boj za svobodu

Bombastus
Guy Fawkes - boj za svobodu

Maska Guy Fawkese je jistě mnohým povědomá. Tuto masku používají členové hnutí Anonymous, kteří si ji zvolili jako svou jedinečnou poznávací značku. Maska Guye Fawkese je symbolem změny a tedy naděje, že nejsme ještě zcela semleti systémem a že stále existuje šance na budoucnost, šance na rovnoprávnost a svobodu. Postava Guye Fawkese ale říká, že bez radikálních změn to rozhodně nepůjde. Mějme to stále na mysli: ať je náš světonázor jakýkoliv. Maska Guy Fawkese je symbolem odporu vůči despotismu mocenského systému, vůči globalizaci, manipulaci médií, korupci, nekontrolované moci.

Anonymous - boj za svobodu

Kdo byl Guy Fawkes?
Guy FawkesGuy Fawkes byl anglický voják a vyznáním římský katolík, který se spolu s dalšími pokusil uskutečnit  5. listopadu 1605 atentát na protestantského krále Jakuba I. a členy anglického parlamentu. Tento čin byl reakcí na tvrdé pronásledování katolíků. Spiknutí však bylo odhaleno a Guy Fawkes byl popraven. Od té doby je tento nezdařený atentát v Anglii připomínán 5. listopadu jako Noc Guye Fawkese (Guy Fawkes Night nebo Bonfire Night).

Jak vznikla maska Guy Fawkese?
V současnosti postavu Guy Fawkese zpopularizoval komiks z 80. let 20. století V jako Vendeta a stejnojmenný film, natočený v roce 2006. Autorem komiksu je Alan Moore. Původní návrh masky vytvořil britský výtvarník a ilustrátor David Lloyd. Autorská práva na masku Guy Fawkese vlastní společnost Time Warner.

Co vyjadřuje maska Guy Fawkese?
Komiks přináší myšlenku, že by se Noc Guy Fawkese neměla slavit jako výročí záchrany krále, monarchie a potrestání spiklenců, ale naopak jako symbol odvahy člověka, který se postavil proti despotickému mocenskému sytému, omezujícímu základní lidská práva a svobody.

Maska Guy Fawkese - symbol protestu a změny
Díky komiksu a především filmu získávala tato idea a postava Guye Fawkese čím dál více fanoušků. Nedlouho po premiéře si jeho komiksovou masku zvolili za svůj symbol účastníci různých protestů proti politickým a ekonomickým institucím po celém světě, ekologičtí aktivisté, odpůrci globalizace, korupce, manipulace veřejnosti médii, nekontrolovatelné moci atd. Masku proslavila zejména skupina Anonymous, která si jí zvolila jako svojí jedinečnou značku, charakteristickou ikonu. Postava Guy Fawkese se v dnešní pohnuté době stává symbolem změny.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli
[{ include file=inc/bookmarks.tpl }]