Vonné tyčinky

Vítáme vás u našeho článku. Přejeme vám příjemné člení.

Vůně je Dar od bohů a vůně těší bohy... Už naši pradávní předkové si všimli, jak krásně voní to, co je přírodní, jak úžasné vůně nám poskytuje Matka Příroda. Vzhledem k tomu, že naši předkové přírodu ctili, považovali vonná dřeva, pryskyřice stromů a vonné byliny za posvátné. Pálení vonných bylin a dřevin bylo vždy součástí různých rituálů, meditací i modliteb ve všech kulturách, po celém světě. Vonný dým odnášel modlitby a přání člověka do nebeských sfér, kde probouzel pozornost bohů, a ti pak byli nakloněni naslouchat mu a plnit jeho pozemská přání. Stejně tak, jako naši předkové, i my milujeme vůně. Jsme okouzleni vůní jara, vůní květin, přírody, vůněmi lesa, fantastickými vůněmi podzimu, vůněmi hutnými a těžkými, jako sama země a vůněmi lehkými, jako pírko unášené větrem. Vůně patří do našeho života odjakživa.

Výroba vonných tyčinek je starodávné posvátné umění, jež bylo po dlouhá tisíciletí zdokonalováno především v dalekých zemích Orientu. Vonné tyčinky, vyráběné z posvátných vonných bylin, dřevin a pryskyřic, případně esenciálních olejů, dokáží z obyčejného dne vykouzlit den D, tedy Den, na který se nezapomíná. Za kolébku výroby vonných tyčinek je tradičně považována Indie, ale toto umění je součástí taktéž japonské, nepálské a tibetské kultury. Díky generacím mistrů, kteří toto umění zdokonalovali, si dnes můžeme i my užít vůně cizokrajných vzácných vonných dřev a bylin a vonných kompozic, které v našich končinách nemají obdoby.

Vonné tyčinky indické

Vonné tyčinky Indie

Indie je největším výrobcem a exportérem vonných tyčinek na světě. Indické vonné tyčinky poznáte snadno. Mají bohatý dým (zvláště, pokud jsou "masalové“) a intenzívní, bohaté a dlouhotrvající vůně. Z indických vonných tyčinek sálá rozpálené slunce, je v nich bohatost, vášeň, smyslnost a tanec. Vůně některých z nich jsou tak omamné, že vám připadá, jako byste letěli na kouzelném koberci. Základem těchto tyčinek bývá téměř vždy bílý santal (dřevina), k tomu jsou přidány další vonné byliny či dřeva. Vonné tyčinky jsou vyráběny dle starodávných receptur. Sušené směsi jsou nanášeny na bambusová dřívka a dosušovány. Někdy bývají tyčinky obaleny ještě v prášku z květů – metoda masala. Tyto tyčinky pak vydávají ještě větší množství dýmu. Indické vonné tyčinky jsou vynikající pro vykouzlení netradiční orientální atmosféry, jsou výborné při meditacích (především santalové) a vůbec všech příležitostech.

Vonné tyčinky japonské

Vonné tyčinky Japonsko

Čistota, elegance, preciznost, nadpozemská krása a vznešenost – takové jsou vonné tyčinky z Japonska. Japonské vonné tyčinky poznáte podle překrásné nevtíravé vůně, která vás okouzlí, ale ani vás nenapadne, že se někde něco pálí. Japonské vonné tyčinky vynikají úžasnými jemnými vůněmi a především naprostým minimem dýmu, což potěší všechny, kdo nemají v oblibě těžké hutné vůně indických vonných tyčinek. Japonské vonné tyčinky jsou nedráždivé, neagresívní a velmi, velmi příjemné. Vůně japonských vonných tyčinek je tak jemná a osvěžující, že si je, na rozdíl od indických či tibetských tyčinek, velmi rádi dopřejete i v letních parných dnech. Vypozorovali jsme, že japonské tyčinky jsou velmi dobře snášeny i těmi, jež vonným tyčinkám neholdují.

Doutnání vonné tyčinky

Vonné tyčinky Tibet a Nepál

Ryzí – jediný výraz, který dokáže popsat nepopsatelnou sílu tibetských a nepálských vonných tyčinek. Žádné přidané esence, žádné oleje ani bambusová dřívka, jen ručně sbírané, sušené a rolované vysokohorské byliny, sbírané na úpatích Himálají. Tibetské vonné tyčinky, vyráběné na základě receptur tibetských mistrů a lámů, jsou vždy 100 % přírodní, což lze okamžitě poznat při prvním pálení. Na vůni těchto tyčinek nikdy nezapomenete. Je nezaměnitelná, je drsná stejně tak, jako život na místě, kterému se říká Střecha světa. Jestli má některá vůně schopnost v mžiku změnit stav vaší mysli v meditativní a koncentrovanou, pak je to vůně tibetských tyčinek. Vyzkoušejte!

Vonné tyčinky tibetské


V čem a jak pálit vonné tyčinky

Vonné tyčinky se nejčastěji pálí ve stojáncích a kadidelnicích či v miskách s pískem. Použití je snadné. Tyčinku zapálíte na jednom konci, plamínek sfouknete a necháte tyčinku doutnat. Druhý konec tyčinky umístíte do stojánku a již se můžete naplno oddat vybrané vůni. Co se týče stojánku, vlastně záleží jen na vašem vkusu. Ti, kteří mají rádi jednoduchost a účelnost, si vyberou jednoduchý stojánek ze dřeva, kterému se díky tvaru říká „lyže“, někteří vsadí na nezničitelnost a vyberou si stojánek z kovu, další zase vezmou za vděk stojánkem zvaným truhlička (s úložným prostorem a s možností přiklopení víka). Další si potrpí na originalitu. Zároveň s účelností chtějí také zajímavý design. Pro ty máme v nabídce nádherné stojánky na vonné tyčinky s Buddhou, drakem, vlkem či čarodějem, stojánky ve tvaru dračího těla a další všelijaké, vysoce dekorativní kousky. Nabídku neustále doplňujeme a obměňujeme, takže vám vždy nabídneme ty nejzajímavější kousky, které jsme sehnali.

Přejeme vám příjemné chvíle s vonnými tyčinkami a ve vašem životě jen to dobré...