Uroboros

Uroboros - had požírající svůj vlastní ocas
Uroboros (někdy také úroboros, ouroboros, uroborus) je starodávným symbolem, zobrazujícím draka či častěji hada, jenž požírá svůj vlastní ocas. Někdy bývá zobrazován z poloviny bílý (světlý) a z poloviny černý (tmavý), což je spojeno se symbolikou Jin - Jang, který hovoří o dualitě všeho, co existuje. Více o symbolu Jin Jang se dozvíte v článku Jin Jang. Uroboros také bývá na mnoha zobrazeních stočený do tvaru ležící osmičky, tedy známého symbolu nekonečna.

Uroboros - symbol jednoty, věčnosti, nekonečna
Uroboros (stejně, jako tvar kruhu) je velmi významným hermetickým, alchymickým a gnostickým symbolem, neboť představuje jednotu a také cyklickou povahu všech věcí, návrat od začátku ke konci a odtud znovu k začátku a ke konci. Uroboros symbolizuje nekonečnou proměnlivost vznik - zánik - vznik - zánik. Tento cyklus nikde a nikdy nezačíná ani nekončí, což znamená, že žádný konec ani začátek neexistuje, pouze jednota a Bytí v čase, jenž je právě vědomě vnímán. Někdy je obraz Urobora doprovázen latinským textem "Draco interfecit se ipsum, maritat se ipsum, impregnat se ipsum" (drak se sám zabíjí, žení se sebou samým, oplodňuje sebe sama). 

Uroboros vždy byl, vždy je a vždy bude
První zaznamenané zmínky, o nichž víme, pocházejí ze starověkého Egypta (podsvětní knihy, v pohřební ikonografii). Uroboros, nazýván jako "Ocas v tlamě"  symbolizuje čas a nekonečný koloběh života. Tento významný symbol byl je a bude samozřejmě používán všemi národy světa, i když pokaždé je nazýván jiným jménem, symbolizuje jedno jediné - jednotu všeho co je.