Thór

Thór je severský bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země. Thór je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Thór je jedním z největších a nejuctívanějších bohů severského panteonu, je synem Ódina (nejvyššího Boha Stvořitele) a Fjörgyn, která je severskou Bohyní Země. Thór, přezdívaný také Hromovládce, je Bohem nebe, deště, hromu a plodnosti země. Thór je moudrým strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Thór je prototypem silného a statečného vikingského bojovníka s charakteristickou postavou hromotluka. Thór má dlouhé rudé vousy, které jsou spletené do copánků, je oděn v kožešinách a v ruce třímá své kladivo - Mjöllnir. Kladivo Mjöllnir, vyznačující se značnou hmotností, mu vykovali dva skřítkové Brokk a Sindri. Kladivo je tak těžké, že jej uzvedne jen sám Thór a jeho syn Magni. Mjöllnir, Thórovo slavné kladivo, slouží jak pro boj s obry, kteří jsou Thórovi úhlavními nepřáteli, tak jako nástroj spravedlnosti. Thór vrhá kladivo v podobě blesku a po neomylném dopadu se mu kladivo vrací do ruky. Thórovo kladivo však neslouží jen k ničení, ale také k tvoření. Pomocí kladiva Thór orá půdu a tím přispívá ke zlepšení úrody, dokonce s jeho pomocí i žehná sňatkům. Po rozvoji zemědělství se u severských národů Thór těšil mnohem větší pozornosti, než jeho otec Ódin. Zajímavostí je, že jméno Thóra bylo inspirací pro pojmenování 5. dne v týdnu - čtvrtku. Stalo se tak poté, co anglosasové přejali římský kalendář - (Donnerstag - podle jména Donnar nebo Thursday - podle jména Thor).

Mjöllnir - Drtič


Thorovo kladivo Mjöllnir je magická zbraň, sloužící jak k ničení, tak k tvoření. V severských zemích jsou nacházeny malé amulety v podobě Thórova kladiva v různých provedeních a velikostech. Tyto amulety jsou vyznavači severského předkřesťanského náboženství - polyteismu (pohanství) nošeny v podobě přívěsků na krk. Severští válečníci a mořeplavci šířili amulety s Thórovým kladivem po všech zemích, které navštívili. Thórovo kladivo má podle severské mytologie několik podivuhodných vlastností. Thórovo kladivo Mjöllnir je nerozbitné, vždy trefí svůj cíl a poté se navrátí svému majiteli přímo do ruky. Kladivo se také může kdykoliv zmenšit, aby jej Thór mohl schovat pod svoji halenu. Mjöllnir znamená v překladu "drtič". Aby Thor touto strašlivou zbraní mohl bezpečně vládnout, nosí kovové rukavice a opasek síly, který zdesetinásobuje jeho božskou sílu. Toto mocné kladivo létá po obloze ve formě blesku.

Amulety v podobě Thórova kladiva se těší velké oblibě, přináší svému majiteli ochranu, sílu, moc i vytrvalost. Nošením amuletu s Thórovým kladivem dáváme sami sobě i světu najevo, že jsme schopni poprat se s náročnými situacemi v našem životě a přes všechny nesnáze dotáhnout své věci do konce, dáváme najevo, že si uvědomujeme svou sílu a schopnost ničit, ale i schopnost tvořit. Amulet Thórovo kladivo nás učí, jak být spravedliví a moudří, abychom rozeznali to, co nám již neslouží a dokázali to zničit, abychom vytvořili prostor pro nové, které si zaslouží být projeveno.