Svět je velké zrcadlo

Je svět dobrý nebo špatný? Jsou věci, které se nám dějí dobré nebo špatné? A my? Jsme dobří nebo špatní? A co když rozdělení na dobré a špatné prostě nefunguje?

„Je svět k lidem nepřátelský nebo jim přináší dobro?“ zeptali se Mudrce.

„Povím vám jeden starý příběh", řekl Mudrc. "Kdysi dávno postavil král velký a krásný zámek. Jeden ze sálů tohoto nádherného zámku byl ale zvláštní. Všechny zdi, stropy, dveře, a dokonce i podlaha byly pokryty zrcadly. Po každém zvuku, který se nesl pokojem, následovala hlasitá ozvěna.

Jednou do sálu vběhl nejmladší králův syn a překvapeně se zastavil. Všude, kam se otočil, se na něj dívali jeho modroocí kamarádi se světlými kudrnatými vlasy. Chlapec se zasmál a odrazy v zrcadle se zasmály také. Živá ozvěna dětského smíchu zaplnila celý prostor. Chlapec zvedl ručičky, začal se točit, tančit, zpívat a všechno kolem ožilo v roztomilém pohybu. Ozvěna se proměnila na melodickou píseň. ‚Odkud se to všechno bere? Proč se všechno kolem tolik raduje?‘ nemohl pochopit chlapec.

Svět nám totiž nepřináší špatné nebo dobré věci. Je neutrální. Všechno, co je kolem nás, je jen odrazem našich myšlenek, pocitů, tužeb a činů. Svět je zkrátka velké zrcadlo.“

Zdroj: Noviny Polahoda /  leden 2013