O drahých kamenech

Doba, ve které žijeme, se stává prohlubující se propastí mezi člověkem a přírodou. Mnozí z nás si tuto takřka neodvratnou skutečnost uvědomují a cítí potřebu se s přírodou opět spojit a žít ve větším souladu s ní.

Znovu nalézt sebe sama. A tak se vracíme k dávnému a zapomenutému vědění našich předků a spolu s ním i lépe chápeme ušlechtilost, dokonalost, krásu a čistotu darů, které nám Matka Země nabízí. Jedním z nich jsou drahé kameny. Drahé kameny od nepaměti přitahují všechny skupiny a vrstvy lidí nejen pro svůj vzhled a krásu, ale i pro obrovskou sílu a energií, kterou v sobě ukrývají a kterou je obdarovala sama Matka Země. Mohou ovlivnit různé duševní i tělesné pochody v našem těle.

V léčivou moc kamenů a minerálů věřili lidé už ve starověku. Vyráběli z nich amulety a talismany, které nosili při sobě. Přidávali je do různých lektvarů, ochranných i posilujících, byly součástí rituálů a meditací. Každý kámen má svoji sílu a energii, rozličné schopnosti. Chceme-li pro sebe vybrat takový, který nám má pomoci najít soulad mezi naší myslí a tělem, zlepšit přístup k životu, či pomoci v léčbě nemocí, může být dobrým vodítkem při výběru právě naše intuice. Ta nás totiž vede k takovým kamenům, které v danou chvíli z nějakých důvodů potřebujeme, aniž bychom o tom věděli.

O této pravdě jsem se přesvědčila u svého syna. Je to spíše tiché, uzavřené dítě s vlastním světem. Jeho brány otevírám každý večer a mám možnost do něj nahlédnout. Pro svoji povahu měl problémy ve škole se svým spolužákem. Nedokázal se bránit, nechtěl se prát. Přes všechna účinná opatření se bát nepřestal a do školy chodil s velkým napětím. Bylo to pro mne velmi skličující. Jak mu pomoci?

Drahé kameny

Pomoc mi sama přišla naproti. Na společném výletě jsme navštívili stánek, kde prodávali drahé kameny. Mého syna kameny fascinují. Oba syny. Často si je nosí domů z různých cest a výletů. Pečlivě si vybírají ten pravý. Vybírají i pro mne. Tři mám stále u sebe. Jeden pro štěstí, druhý, aby se mi v práci dařilo, a ten třetí je z lásky. Pro mne jsou skutečnými drahokamy. Tenkrát syn hleděl na všechny ty drahé kameny a přejížděl po nich svou ručičkou. Vybral si jeden, který už nechtěl vrátit. Říkal, že cítí, jak mu dává sílu. Vybral si Lapis lazuli. Nosil jej stále u sebe. Večer si ho dal pod polštář, ráno do kapsy u kalhot a šel do školy. A já jsem si brzy všimla, jak se jeho chování změnilo. Zlepšilo. Zmizelo napětí. Objevila se radost. Tehdy si vybral kámen, který potřeboval.

Drahé kameny jsou magické, ochranné a léčivé. Mohou být příjemným, smysluplným a radostným dárkem pro naše blízké. A ať je nosíme jako krásný šperk v mnoha různých podobách, jen tak v kapse, nebo je máme doma na místě jim určeném, jsme stále spojeni s přírodou, její silou a energií.

Marie Vaněčková

Jantar