Mandala

Výraz Mandala pochází ze sanskrtu a znamená „kruh“ se středem ve svém centru, přičemž střed je v naprosté harmonii a jednotě s obklopující částí. Výraz „mandala“ sice pochází z východu, ale mandala jako taková je prvkem, jehož užívaly a užívají všechny kultury světa. Mandala je univerzálním symbolem, který se v přírodě vyskytuje, kam se člověk podívá (vločky sněhu, květy, letokruhy stromů, kruhy na vodě...). Při pozorném sledování lze zjistit, že jsme mandalami přímo obklopeni. Mandaly jsou běžným přírodním jevem. Mandaly jsou ve všech kulturách už od dob paleolitu vnímány jako symboly dokonalé rovnováhy a Jednoty. Posvátná geometrie je chápe jako vesmírný diagram, podle nějž se chaos všech forem organizuje do dokonale harmonického uspořádání.

Mandala v historii a současnosti
Mandala je multikulturní symbol, vyskytující se napříč časem, napříč všemi kulturami, náboženskými i filosofickými systémy. Mandala je prostředkem pro komunikaci s božstvy, najdeme ji v chrámech a kostelích, na podlahách, ve výzdobě, na okenních tabulích…  Kdybychom 3D objekty (třeba egyptské pyramidy) rozložili do sítě ve 2D, spatřili bychom v nich překrásné mandaly. V Indii jsou nejoblíbenějšími mandalami jantry. Indové věří, že v nich sídlí božské síly, jsou používány při meditacích a při vzývání božských sil. Vyhlášené jsou tibetské mandaly ze sypaného písku, nebo speciální mandaly – thangky. Oblíbené indiánské lapače snů jsou taktéž mandalami, působící jako energetické štíty proti zlým duchům a negativním energiím. Za určitý druh mandaly lze považovat i rovnostranný (keltský) kříž, který je výbornou pomůckou při meditacích. V současné době se mandaly používají jako terapeutický prostředek v arteterapii, pro sebepoznání, duševní hygienu i relaxaci. Malování mandal zavedl do moderní psychoterapie C. G. Jung, který tuto metodu nejprve vyzkoušel na sobě (pro vlastní léčení), pak ji doporučoval i svým klientům. Kombinoval malování mandal s alchymistickými symboly, práci s barvami a archetypy.

Mandaly v Přírodě

Použití mandaly
Mandala je biorezonátor, jejíž působení vychází ze středu, kolem kterého se rovnoměrně organizují všechny další obrazce směrem od středu ven. Vyzařování mandaly vychází ze středové části a šíří se prostřednictvím dalších prvků směrem ven do prostoru, který je tímto vyzařování čištěn a nabíjen energií. Vibrace mandaly zklidňují a léčí, navozují uvolněnou atmosféru, nabitou pozitivní energií. Mandala v sobě kombinuje ženské (jin) a mužské (jang) energie, které dohromady tvoří vyvážený harmonický celek, nesoucí určitou energii a působící na odpovídající energie v energetickém systému člověka. Při práci s mandalou dochází k harmonizaci energií a synchronizaci levé a pravé mozkové hemisféry. Svou roli hrají i použité barvy a tvary, které působí ne nevědomou úroveň člověka. Mandaly se používají pro podporu léčení, jako pomůcky pro meditaci, nebo jednoduše pro harmonizaci prostoru.  Pro tento účel jsou výborné mandaly, které se nalepují na skleněné plochy, jimiž prostupují sluneční paprsky. Díky pronikajícím slunečním paprskům se mandala rozzáří úžasnými barevnými odlesky, které se roztančí po celé místnosti a naplní ji překrásnou a radostnou atmosférou.

Mandaly v umění

Mandaly pro meditaci
Některé druhy mandal jsou vynikajícími pomocníky pro meditaci. Například jantra, jež je speciálním typem mandaly. Při meditaci se člověk soustředí na ohnisko mandaly - centrální bod, zvaný bod bindu (bod sjednocení, Jednoty). Tento bod je branou do absolutna. Všechny geometricky přesné útvary okolo tohoto bodu představují mysl člověka a celý jeho vnější svět. Díky pravidelnému procvičování této techniky se člověk naučí ovládat svou mysl a vcházet do stavu nemysli, která je stavem, v němž se vědomí člověka setkává se svou duší, poznává ji, komunikuje s ní a společně s ní prochází branou do Absolutna.

       Meditace

Jakou mandalu si vybrat?
Mandalu si každý vybírá intuitivně, na základě toho, co jeho osobnost právě potřebuje (jaké energie potřebuje posílit či utlumit nebo zharmonizovat). Velkou roli hrají zobrazené motivy i barvy. Například mandala s převahou zelené barvy bude zklidňovat a podporovat léčení, mandala modré barvy bude tišit mysl a navozovat atmosféru potřebnou k meditaci nebo rozjímání. Mandala žluté barvy bude výborná pro učení a všechny kognitivní procesy, mandala oranžové barvy zase bude podporovat pozitivní přístup k životu. Zobrazené symboly a tvary mají také své vyzařování, takže je dobré zjistit si o nich něco více. Například strom je symbolem života a růstu, trojúhelník, coby ukazatel směru, působí jako stimulant psychiky, motýl, jako symbol přeměny, pták, jako symbol lidské duše a svobody, apod.

Tibetské mandaly – thangky
Zvláštním druhem mandal jsou ručně malované mandaly thangky. Jsou to obrazy na plátně, malované buddhistickými mnichy a lámy osobně. Tyto obrazy nejsou jen detailně precizně zpracovaným uměleckým dílem. Buddhisté věří, že jsou v nich skryty síly lámaistických božstev. Proto každý obraz po svém dokončení projde zasvěcením, při němž se zpívají mantry, a obraz je posvěcen svěcenou chrámovou vodou. Tradice malování thangky pochází z Tibetu, a rozšířila se všude tam, kde byl tibetský buddhismus přijat. Malují ji Tamangové, Šerpové, Magarové, Névárci i Thakaliové. Dle tradice jsou thangky uchovávány v modlitebních místnostech. Jejich uctívání (respektive uctívání božstev, jejichž síly jsou v mandalách skryty) probíhá v ranních hodinách, formou uklánění a odříkávání manter. 

      Malování tibetské mandaly thangky