Krása bez chemie

Krása bez chemie - přání nebo skutečnost? Z vědomí těsného až intimního spojení člověka s Matkou Zemí, protknutého úctou a obdivem k jejímu tvoření a nesmírnému bohatství darů, které nám ve své laskavosti nabízí, směřuje přirozená cesta ke změně našeho postoje a chování nejen k ní, ale i k sobě samým.

Touha a potřeba po užším kontaktu s přírodou, její dechberoucí krásou, zvolna se ztrácející v nepřeberném množství uměle vyrobených látek, kterými se snažíme zlepšit podmínky k životu ve všech jeho sférách, mnohé z nás nutí k větší odpovědnosti a ohleduplnosti. Když budeme moudří, ohleduplní, laskaví a trpěliví k sobě samým i k přírodě, naše přání krásy bez chemie se stane skutečností.

Zamysleme se třeba nad tím, jak se chováme ke svému tělu, konkrétně jeho největšímu a nejvšestrannějšímu orgánu, kterým je naše kůže. Příroda ji pověřila úctyhodným množstvím životně důležitých úkolů a tuto dalo by se říct hranici mezi vnějším prostředím a vnitřním světem našeho organismu také vybavila řadou funkcí. Kůže je ochranným štítem proti virům a bakteriím pronikajícím do těla, filtrem proti světlu, záření a cizím látkám. Můžeme ji přirovnat k polštáři, zabraňujícímu nárazu, tlaku a oděru, k vysoce citlivé anténě pro signály kterými jsou bolest, teplo, chlad a dotyky, k zásobárně tuku, vody a živin, k termostatu pro stálou tělesnou teplotu. Kůže je také zrcadlem naší duševní i tělesné pohody a vyrovnanosti a nebo chorobných poruch. O kůži se hovoří i v řadě lidových rčení: Někdo je a nebo není ve své kůži. Člověk citlivý bývá "fajnová kůžička". Jiný má zase hroší kůži. A kdo z nás nemá občas pocit, že by vyletěl z kůže? Takové slovní obraty nejsou náhodné, ale odráží momentální stav našeho těla i naší duše. Je tedy jasné, že krásná a zdravá kůže je známkou dobré pohody a zdraví. Proč bychom jí tedy neměli věnovat tu nejlepší péči? Péči bez chemie? Žádné parabeny a další umělé konzervační látky. Žádná chemická hnojiva ani pesticidy používaná na rostliny, z nichž se kosmetické přípravky vyrábějí. Všechny se totiž vstřebávají do našeho krevního oběhu. Ano, v takřka zanedbatelném množství, ale každý den. Několikrát. V pleťových a tělových krémech, tělových i vlasových šamponech, mýdlech, lacích na vlasy, v dekorativní kosmetice, zkrátka ve všech výrobcích běžné kosmetiky, kterou tělu s radostí dopřáváme. Náš organismus tyto syntetické látky neumí zpracovat, protože se v těle přirozeně nevyskytují. A tak se v něm hromadí a mnohdy mohou způsobovat různé alergické reakce. Jak se bránit?

Jednoduchým, dobře dostupným a pro náš organismus nejpřijatelnějším řešením je přírodní kosmetika a biokosmetika. V tak citlivé oblasti, která se přímo dotýká naší kůže, se příroda snáší nejlépe. Pleti a tělu je přirozená. Pleti a tělu prospívá. Touha po návratu k přírodě nás naučila kupovat a konzumovat zdravé potraviny, nejlépe v biokvalitě. Tak proč k nim nepřidat kosmetiku z přírody?

Přírodní kosmetika a biokosmetika bývá velmi účinná a kvalitní. Vyrábí se výhradně z přírodních surovin, z látek vyluhovaných z rostlin, vedlejších živočišných produktů (např. včelí vosk, med, lanolín) nebo látek vytěžených ze země (např. minerály). Obsahuje tedy řadu přírodních vitamínů, minerálů, antioxidantů a hydratačních látek, které pokožku nejen vyživují, ale i hojí a regenerují. Nejsou v ní žádná umělá barviva, parfémy a nebo látky ropného původu. Vůně jsou vzácné éterické oleje. Prospívá i dětské pleti. Je šetrná nejen k lidskému organismu, ale i k životnímu prostředí. Obaly jsou ekologické a recyklovatelné. A protože není testovaná na laboratorních zvířatech, je ohleduplná i k říši živočišné.

S přírodní a biokosmetikou se naše pleť "nedusí", ale volně dýchá, je stále svěží a přirozeně krásná. Nenechme se odradit pomalejším nástupem jejích účinků, neboť výsledný efekt je trvalejší a dlouhodobý. Nabídka této kosmetiky je široká. Stačí si jen vybrat tu, která nám bude nejlépe vyhovovat.

Buďme moudří a ohleduplní k sobě samým i přírodě. S láskou, úctou a trpělivostí pečujme o svůj vzhled tak, jako Matka Země pečuje o vše, co stvořila. Pak se naše přání krásy bez chemie stane skutečností.