Fair Trade není přežitek

Vážení přátelé, poutníci, i vy, co jen procházíte kolem. Už tady máme opět toto téma na stole, tak pojďme si to tedy vysvětlit, jak to s námi obchodníky je. Občas totiž i k nám zabrousí negativní komentáře typu: "Vy Židi, na (nejmenovaném asijském obchodě) to mají levnější!". Ano, je to úsměvné i smutné zároveň, i když to není časté. Konkurence je zdravá pro všechny, co si budeme, pokud vše probíhá dle pravidel. Pokud! Konkurence je velice prospěšná pro dynamiku na trhu, aby obchodníci nezůstali stát na jednom místě, ale neustále se vyvíjeli, promazali panty a roztočili závity pravé i levé hemisféry.

Důsledky pro výrobce, zákazníky a celou ekonomiku

Žijeme ve státě, kde se rozprodalo mnoho našich kultovních klenotů, značek. Nacházíme se v etapě ohromného nadbytku, kdy produkce dalece přesahuje poptávku. Lidé touží po přirozenosti a opravdovosti, ale na druhou stranu mnoho z nich váhá, zda si připlatit, a i to dává prostor braku. Inu, vyplatí se to? Nenasytní obchodníci používají nekalé praktiky pro manipulaci se zákazníky a potichu se nám sem vplížilo několik nejmenovaných zahraničních firem, které zpozorovaly příležitost na trhu a začaly podrývat kvalitu i cenu výrobků. Proč? Cíleně zlikvidovat místní konkurenci a obsadit pozice na trhu. To však není zárukou úspěchu. Buď je to naprostá lež, kdy nenajdete vlastně ani kontakt na zákaznickou podporu, či sídlo, v tom případě proběhne zprvu nákup v pořádku, aby si získali vaši důvěru a zaháčkovali si vás. U dalších objednávek už však nečekejte peníze zpět. Trošku jiná loupežničina, než za Zikmunda, ale tak klobouček a jedeme dál. Pak tu máme firmy, často asijské, které jsou se svou obchodní politikou poněkud ztrátové, viz. analýza jednoho takového e-shopu renomovaným časopisem Wired. Děje se tak z důvodu prodeje silně pod doporučenou cenou a vynakládání nemalých finančních zdrojů na obří reklamu nejen v rámci Googlu, ale např. na Superbowlu v roce 2023. Výhodně si to však onen e-shop alespoň trochu kryje prodejem kopií originálů. Tam už to drze parazituje na výrobci, potažmo umělci, kdy jeden nebo rovnou oba přijdou zkrátka. Nepodpoří se originál, nýbrž falzifikát a ne, opravdu to není jedno, jelikož vy, zákazníci, jste pilíři obchodníků a ti jsou pilíři výrobců. Vše je propojeno a i krach malé firmy, která je zdánlivě jen malou rybou ve velkém rybníku, má vliv na celý systém. Není to tedy jen pouhé zvlnění na tržní hladině, kruhy se samozřejmě zvětšují a zvětšují a dotknou se nepříjemně inflace. Navíc jaksi poněkud kontroverzní, výše zmiňovaný e-shop a jemu podobné, mají již dlouho problémy s kybernetickou bezpečností, s čímž se pojí obvinění z úniku citlivých dat. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že využívají nucené práce, dětské práce a vytvářejí nedůstojné podmínky pro své zaměstnance.

Náš neustálý vývoj a inovace

Situace na trhu se změnila, vy jste nyní rybáři a my jsme ryby, nebrečíme zde, jen se chceme zastat nejen nás, ale i všech dalších férových obchodníků, kteří vynakládají nemálo práce nejen na výběr zboží, dopravu, někdy i na dohled nad samotnou výrobou, nýbrž i na kvalitní prezentaci. Člověk je zavalen nejen systémem, ale i sociálními sítěmi a službami, které často podráží nohy a vskutku doslova spotřebují horu času. Záměrně snad, aby člověk neměl čas a energii na kreativní činnost. Proto bychom vás, ano vás, chtěli moc poprosit o to, abyste si uvážlivě vybírali obchody, do kterých vložíte nejen své finance, ale i svůj čas a důvěru. Malí i velcí obchodníci a výrobci, co zde ještě zůstali a vytrvale se snaží, mezi které patříme i my, e-shop Bombastus, si tuto pozornost zaslouží.

Ostatně jen díky vám je toto možné už 21 let, váš zájem a věrnost nám dává sílu a energii pokračovat v tom, co děláme nejraději. Pomáhat a dělat radost. Ano, nemůžeme poskytovat takové slevové akce, jako naše spřátelené e-shopy, ale nelenivíme a v minulém roce jsme přešli na novou technologii, zavedli jsme konečně velkoobchodní i věrnostní systém, slevu na první nákup, obměňujeme stále sortiment, skládáme hudbu na šamanské i jiné akce tohoto ražení, nakontaktovali jsme se během let na plno českých i zahraničních výrobců a přímých dodavatelů a další máme v plánu. Stále inovujeme, hloubáme a vymýšlíme, jak, co a kde zlepšit, abychom vám mohli přinést to nejlepší. A abychom i v tak malém týmu byli schopni vám stále poskytovat tolik potřebnou podporu, rady, kvalitu výrobků a rychlé vyřízení objednávky. Jak již většina z vás ví, sídlíme v malé vesničce se starobylým zámečkem, kde lišky dávají dobrou noc, bažanti mávají pery přes cestu a žáby k nám chodí přes pole na snídani. V rodinném kruhu vyrábíme nejen ceněné bylinné elixíry, ale i virgule, spolupracujeme s mineralogy, psychoterapeuty, muzikoterapeuty, arteterapeuty, šamany, šamankami, vědátory, učiteli, bylinkáři, pastory i s pohanskými příznivci. V tomto ohledu bychom chtěli vypíchnout např.

Ondřeje H. - bylinné elixíry Nápoje lásky, který svou dlouholetou zkušenost s bylinkami uplatňuje ve výrobě již od roku 2017, za které dostal ocenění "Inovativní produkt roku 2023" a především to největší, výborné reference od samotných lidí.

Dále bychom vám chtěli představit výtečného umělce, pana Tomáše D., ke kterému jezdíme osobně do dílny a pečlivě vybíráme ručně vyráběné typické i netypické hudební nástroje pro zábavu i terapii s doživotní zárukou a jenž je mezi muzikoterapeuty i šamany velice respektovaný.

Pokud zůstaneme chvíli u hudebních nástrojů, náš přítel a kolega Jonathan W. je skvělým prostředníkem mezi námi jinými vzdálenými zeměmi a jen díky němu se dokážeme dostat např. k pravým africkým djembe, šamanským bubnům, kalimbám z Bali atd.

Když se posuneme opět dále, takové umělecké sochy z drahého polyresinu (umělá pryskyřice), které jsou opravdu ručně malované a často světovými umělci, jsou vážně kousky k pohledání a pochází přímo z Anglie. V naší nabídce se těší velké oblibě, konkrétně především ty s bronzovou patinou. Nejedná se tedy o plast, jak je mylně šířeno a jejich váha překvapuje, takže v podpaží si je od nás rozhodně neodnesete. Některé tyto sochy samozřejmě lze sehnat na e-shopech s levným zbožím, je však třeba počítat s úplně jinou verzí a kvalitou, odpovídající dané ceně. Jedná se o neoficiální produkty, jak jinak.

Z polyresinu si nyní nově na zakázku necháváme vyrábět i liturgické předměty v Neapoli, kde jsme navázali spolupráci koncem minulého roku. Z tohoto úspěchu máme převelikou radost. Co se týče minerálů a vykuřovadel, i tam jsme roky nakontaktováni na majitele, dobrodruhy, kteří osobně jezdí k výkopům, či do různých řemeslných dílen. Tyto vazby nedokáže nic nahradit a v této momentálně složité situaci na trhu si těchto vztahů ceníme o to více.

Nebojte se proto podpořit našince, místní. Malé i velké. Chtějte víc, chtějte fair trade!