Hudební nástroje

Celosvětová přítomnost hudebních nástrojů nám připomíná sílu hudby jako univerzálního jazyka, který propojuje lidi napříč hranicemi a kulturami. V naší nabídce nenaleznete klasické i netradiční hudební nástroje, se kterými si budete moci zahrát v kapele či u táborového ohně. Podívejte se také na zvonkohry a další léčivé nástroje, jejichž zvuk vás přivede do hlubokého stavu klidu a k sobě samému. Je rozdíl mezi poslechem hudby a jejím vytvářením. Tvorbou zvuku pomocí hudebního nástroje se hráč stává součástí jediného proudu neopakovatelného, stále se obnovujícího celkového Zvuku světa.


Léčivé nástroje

Hra na hudební nástroj má pozitivní vliv na mysl, tělo i ducha člověka. Proč? Zvuk je vibrace (vlnění), a pokud se do něj hlouběji ponoříme a necháme se jím prostoupit, pocítíme vnitřní lehkost, zklidnění, pročištění, uspořádávání energií v našem těle. Takové vnímání zvuku je ve své podstatě meditací. Tělo je klidné a uvolněné, mysl je fixována na vnímání vibrací a dochází k hlubokému relaxu a napojení se na duchovní léčivé energie. Pokud vám meditace v tichu dělají problém, pak vám vřele doporučujeme pořídit si například tibetskou mísu, šamanský buben, djembe či perkuse.

Při hře na hudební nástroje zároveň aktivujete obě mozkové hemisféry, podpoříte rozvoj motorických schopností a cvičíte paměť. Pro nejmenší doporučujeme dětské hudební nástroje.

Netradiční hudební nástroje

Hudební nástroje jsou rozšířené po celém světě v různých podobách. Odrážejí jedinečnost každé kultury, tradice a estetiku. Etnické hudební nástroje vyprávějí příběh o historii a identitě daného společenství. je fascinující, jak se hudební nástroje vyvíjeli během historie jak se adaptují pod vlivem času a prostředí a jaký vliv mají na hudbu a život lidí ve svých komunitách. Každý nástroj nese s sebou kus dědictví a kulturního bohatství.

Africké hudební nástroje

Mezi nejznámější patří různé druhy bubnů, jako jsou djembe, ashiko nebo talking drum, které představují rytmický základ africké hudby, a navíc slouží jako prostředek komunikace v tradičních společenstvích. Kromě bubnů existují i strunné nástroje, jako je kora, oblouková harfa nebo kalimba, které produkují bohaté a zvukově unikátní melodie. Dechové nástroje, například zobcové flétny, dudy nebo trubky, přinášejí do hudby afrického kontinentu další vrstvu barev a emocí. Často jsou tyto nástroje vyrobeny z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kůže nebo třeba tykvové dýně, a jsou pečlivě zdobeny různými vzory a symboly, které mají hluboký kulturní význam. Africké hudební nástroje nejen obohacují světovou hudební scénu svou jedinečnou estetikou a zvuky, ale také nám umožňují nahlédnout do bohaté historie a tradic afrických kultur.

Druhy hudebních nástrojů

Existuje nepřeberné množství druhů hudebních nástrojů, které obohacují hudební svět.

  • Mezi nejběžnější patří strunné nástroje, jako jsou kytary, housle a violoncela.
  • Klávesové nástroje, jako jsou klavíry a elektronické syntezátory, umožňují hráčům vyjádřit se prostřednictvím rozmanitých melodií.
  • Bicí nástroje, včetně bubnů, činelů a xylofonů, dodávají rytmus a energii každé skladbě.
  • Dechové nástroje, jako jsou flétny (u nás najdete indiánské flétny či Panovu flétnu), klarinety, trubky či didgeridoo umožňují hudebníkům vyjádřit se skrze dech a intonaci.

Jednotlivé druhy hudebních nástrojů společně vytvářejí pestrou paletu zvuků, která po staletí inspiruje lidi všech kultur po celém světě.